صرافی فغانی

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ رشد

اقتصادنیوز: امروز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ بازار ارز تهران باز هم روی مدار صعودی حرکت کرد اما بعدازظهر ببا تعدیل نرخ‌ها اندکی کاهش یافت. برخلاف روند هیجانی بازار ارز، بازار سکه و طلا روز آرامی را سپری کرد و نوسان چندانی نداشت. عدم تناسب میان رشد دلار و سکه حاکی از تخلیه بخشی از حباب سکه است. عصر امروز سکه طرح جدید در نیمه بالای کانال ۵.۱ میلیون تومان و سکه طرح قدیم روی مرز ۵ میلیون تومان قرار گرفت. همچنین مثقال طلای آبشده در محدوده ۲ میلیون و ۲۰ هزار تومان باقی ماند. دلار آمریکا در بازار آزاد د

به گزارش اقتصادنیوز؛ در پنجمین روز هفته بازار طلا و ارز پایتخت برخلاف انتظار معامله‌گران روز نسبتاً آرامی را پشت سر گذاشت و به رغم رشد هیجانی اولیه دلار، سکه و طلا نوسان چندانی نداشتند. دلار نیز بعدازظهر با اصلاح قیمت مواجه شد و به رغم ورود به محدوده بالاتر، رشد کمتری نسبت به روز گذشته داشته است.

کارشناسان و فعالان بازار ارز دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به دلایل رشد قیمت دلار داشتند. بخشی از فعالان معتقدند اثر سیگنال‌های سیاسی بیش از عوامل اقتصادی است و افزایش احتمال تنش میان ایران و آمریکا و نیز احتمال همراهی اروپا با آمریکا در صورت کاهش تعهدات برجامی ایران، انتظارات افزایشی در بازار ارز ایجاد کرده و از همین رو تقاضای احتیاطی در بازار بیشتر شده است. رئیس بانک مرکزی نیز معتقد است روند حرکت قیمت ارز بیشتر تحت تاثیر عوامل غیراقتصادی است.

عده‌ای دیگر از فعالان همچنان رشد نرخ حواله درهم امارات را عامل تحریک قیمت دلار در بازار داخلی می‌دانند. امروز درهم وارد محدوده 4200 تومانی شد و به دنبال آن دلار تا 15500 تومان پیشروی کرد و سپس با کاهش درهم به حوالی مرز 4200 تومان، دلار نیز در محدوده 15300 تومانی قرار گرفت.

نکته دیگر در نوسانات اخیر بازار طلا و ارز کاهش حباب سکه است. سکه پس از عبور از مرز 5 میلیون تومان متناسب با رشد قیمت ارز افزایش نداشته و از سوی دیگر به موازات رشد اونس طلای جهانی حرکت نکرده است.

قیمت انواع سکه و طلا

سکه امامی (طرح جدید) روز گذشته با قیمت 5 میلیون و 150 هزار تومان به کار خود پایان داد و صبح امروز با نرخ 5 میلیون و 145 هزار تومان آغاز به کار کرد و در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 7.30 عصر) هر قطعه سکه امامی 5 میلیون و 165 هزار تومان قیمت خورد.

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) امروز بدون تغییر در مرز 5 میلیون تومان ثبت شد. نیم‌سکه 2 میلیون و 880 هزار تومان،ربع‌سکه 1 میلیون و 890 هزار تومان و سکه گرمی 1 میلیون و 30 هزار تومان باقی ماند.

مثقال طلای آب‌شده روز گذشته نهایتاً نرخ 2 میلیون و 20 هزار تومان را به ثبت رساند و امروز هر مثقال طلای 17 عیار با نرخ 2 میلیون و 26 هزار تومان کار خود را آغاز کرد. مظنه طلا در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 7.30 عصر) رقم 2 میلیون و 25 هزار تومان را ثبت کرد.

اونس طلا در بازار جهانی به 1283 دلار رسید. عصر امروز در بازار داخلی گرم طلای 18 عیار در محدوده 460 هزار تومان رفت و گرم طلای 24 عیار حدود 620 هزار تومان شد.

قیمت دلار و ارزهای رایج

صرافی ملی صبح امروز نرخ خرید‌وفروش دلار و یورو را 40 تومان افزایش داد. صبح امروز قیمت خرید دلار آمریکا 14,790 تومان، و قیمت فروش آن 14,990 تومان اعلام شد. همچنین صرافی ملی قیمت خرید و فروش یورو را به ترتیب 16,690 تومان و 16,890 تومان اعلام کرد. همچنین عصر امروز قیمت پوند انگلیس در صرافی‌های بانکی بالای مرز 20 هزار تومان رسید.

در بازار غیررسمی دلار آمریکا که روز گذشته در محدوده 15200 تومان قرار گرفت و امروز به میانه کانال 15 هزار تومان نیز رفت. عصر امروز اما دلار در بازار آزاد مجدداً به محدوده 15300 تومانی رفت.

۱۳۹۸/۰۲/۱۹
عمومی