صرافی فغانی

نوسان جزیی در بازار ارز

بازار ارز که هفته گذشته با شیب ملایمی در مدار کاهشی قرار گرفته بود و در نهایت وارد محدوده ۲۴هزار تومان شده بود، در معاملات اولین روز هفته با حدود ۲۰۰تومان افزایش کار خود را آغاز کرد که به گفته فعالان بازار، این نوسان جزیی ناشی از اتفاقات سیاسی بوده است.

هفته گذشته بازار ارز متاثر از چند عامل از جمله پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا، کشف واکسن کرونا و نیز عرضه کافی ارز به بازار و ادامه فعالیت صرافی‌ها در روز‌های تعطیلی فراگیر، وارد مدار نزولی شد به طوریکه دلار از نیمه کانال 27هزار تومان در ابتدای هفته، به 24700تومان در معاملات روز پنجشنبه رسید.

بر این اساس پیش‌بینی‌ می‌شد که روند نزولی بازار ارزادامه‌دار باشد و به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی و تحلیلگران بازار، در صورتی که دلار تا کانال 22هزار تومان کاهش یابد می‌توان به افت نرخ تا 20هزار تومان و حتی پایین‌تر از آن امیدوار بود.


اما درباره اینکه روند بازار با وجود این اتفاق چطور پیش خواهد رفت، باید گفت که همچنان کارشناسان بازار ارز براین باورند که جو روانی مثبت ناشی از پیروزی بایدن و بالارفتن احتمال کاهش تحریم‌ها به حدی است که مانع صعود دوباره ارز به نرخ‌های قبلی خواهد شد و در این بین رخداد‌های سیاسی و اقتصادی منجر به ایجاد نوسان چندانی در بازار ارز نخواهد شد.

البته در این میان رفتار بازارساز هم از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بانک مرکزی امروز قیمت دلار را در همان کانال 24هزار تومان حفظ کرد که این موضوع سیگنال مثبتی به بازار داده و باعث شده بهای دلار در صرافی‌ها تغییر چندانی نکند و در بازار آزاد هم افزایش قیمت به شدت جزیی باشد.

اقتصاد آنلاین

۱۳۹۹/۰۹/۰۹
ارز